harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

A circle is defined by the equation given below.x2 + y2- x - 2y - 11/4 = 0What are the coordinates for the center of the circle and the length of the radius?A (
Pls help!!! What are some dreams and hopes a toddler may have?
Fix the one word that is used incorrectly. In the passed we've always stopped at Niagara Falls on our way to Aunt Nancy's house but this year we won't have tim
Higher prices a. occur automatically for abundant goods. b. may sometimes serve the public interest. c. are always against the public interest. d. should never
Explain the difference between whole grains and refined grains.
Find X and TU Show all the work
Japan took advantage of the shock of Pearl Harbor to conquer other Pacific Islands. Please select the best answer from the choices provided T F
Someone Help me please
How did bleeding Kansas reach Washington DC
Tino can finish a painting job in 2 hours. Dev can finish the same job in 8 hours. How long will it take Tino and Dev to finish the job if they work together?