agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Coming from the world of live theater, welles was an expert at staging action dynamically. most of the images in his films, such as citizen kane (1941) are tigh
solve the equation for y 18= -5y+10
Which is an organic compound? Sample b contains cesium and chlorine, sample a contains carbon, hydrogen, and oxygen, or sample c contains hydrogen, oxygen, and
Need help asap 15 pionts
Which one? I think answer is A
Instructions:Drag each label to the correct location on the diagram. Match the descriptions to Cyrus the Great, Darius I, or both. divided the Persian Empire
solve and check the problem 3x+2=x+17
A torque of 12 N • m is applied to a solid, uniform disk of radius 0.50 m, causing the disk to accelerate at 5.7 rad/s2. What is the mass of the disk?
Josh is rollerblading to Ann's house. It is very windy. There is only fifteen feet between Josh's house and Ann's house. Josh rollerblades forward four feet,
At a busy meeting of the international sprout growers, you want to make contact with as many people as possible. luckily, you remember the eight-minute rule and