javlynsharp javlynsharp
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-ounce bottle of lotion costs $3.95. How much does each ounce cost?\

Respuesta :

jadondemmel
jadondemmel jadondemmel
  • 02-04-2022

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

3.95/20 = 0.1975

0.1975 would round up to 0.20

Answer Link
moiralynningram
moiralynningram moiralynningram
  • 02-04-2022

Answer:

$0.1975

Step-by-step explanation:

Do $3.95 divided by 20 so you can find the proportion of 1 ounce

Answer Link

Otras preguntas

What is the rounding or compatible numbers to estimate the sum of 87+34
What is Circular Motion?
give me a sentence with the words risk and wages
If  lies in the quadrant IV. What can be the value of cos  ?
Which statement is true? 500 is 10 times as much as 50 500 is one tenth as much as 50
4.44 4.044 greater or less
What is the relationship between rational numbers and ratios
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
Write 0.632 in 2 forms
Can someone tell me the answer for 18-7÷0