27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

what is the unit rate for 72:36
What shape is a parallelogram
Which word should not be hyphenated to fit on a line? A. charge B. automatic C. divided D. register
What is the correct possessive form of bridges? bridges bridges’ bridges’s bridge’s
Which of the following did not happen because of the slave rebellion in Haiti? Laws were passed to give rights to free black citizens in the country. General L'
Solve by taking the square root of both sides. (3x+3)^2=25
The unblocking of popular social media websites in Myanmar is an indication that
The blood of his children shall curse his cowardice, who shrinks back at a time when a little might have saved the whole, and made them happy. What persuasive t
Solve by factoring: 25X^2+5X-12=0
A number cube is Rolled 80 times and a 3 results fifteen times. what is the experimental probability of rolling a 3