luckygal90 luckygal90
  • 01-04-2014
  • Mathematics
contestada

7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture. 

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 01-04-2014
(7*4 + 14*1)/(7+14) = 42/21 = $2/ kg of mixture;

Answer Link

Otras preguntas

Which quantity might you measure in millimeters?
I need help! question is in the image (15 points)
Evaluate the expression for x = 39x - 3
Can someone please help me
Is the ordered pair (4, -3) a solution to the equation 2x - 5 = -y?
Karen pours a 2-liter jug of water equally into 7 buckets Which equation correctly finds the amount of water, in liters, that is in each bucket?A 2 divided by 7
1. Along what river was the city-state of Ur built? A. the Tigris B. the Euphrates C. the Nile D. the Niger
An individual is found not guilty of a crime. After the trial, more evidence is found proving that the individual did indeed commit the crime. What legal concep
Religion has always played a key role in art expression. How do you think it has changed from primitive times through the Renaissance, to today?
Can someone please help me