ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

The excitation of an electron on the surface of a photocell required 5.0 x 10 –27 J of energy. Calculate the wavelength of light that was needed to excite the e
A large passenger aircraft accelerates down the runway for a distance of 3300 m before leaving the ground. It then climbs at a steady 6.3 degree angle.After the
what is the cause to air pollution??? please help me!!!!
What is the color of the indicator thymol blue in a solution that has a pH of 11? (1) red (3) pink (2) blue (4) yellow
Who lived in America before the Europeans arrived?
Which terms identify types of chemical reactions? (1) decomposition and :sublimation (2) decomposition and synthesis (3) deposition and sublimation (4) depositi
Given the balanced equation representing a reaction: H2O + HCl ==> H3O+ + Cl- According to one acid-base theory, the H2O molecule (1) accepts H+ ions (3
Which clement is a liquid at STP? (1) bromine (3) francium (2) cesium (4) iodine
What is one promise you make when you become a United States citizen?
What happened at the Constitutional Convention?