ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Based on the spectrums in the figure, rank the four galaxies in order of the speed with which they are moving away from Earth, from slowest (1) to fastest (4)
what’s a problem with no solution
Clean, safe bike paths are a health-enhancing part of a(n) physical environment. True or False​
Imagine the following scenario. Mr. and Mrs. Taylor just had a baby. Now they are a family of four with a four-year-old and infant daughter at home. Everyone is
The right hand lane is the ______ lane and is typically used to serve entrance and exits
What is the type given to aduplicate specimen of orginal type
Which amendment (13th, 14th, or 15th) was the most important Amendment during Reconstruction? Explain your answer.
Which of the following explain why it is important to conserve both types of natural resources? A. Cutting down too many trees in an area removes them faster th
Point Q is on line segment PR . Given PQ=16 and PR=19, determine the length of QR
Latoya created a factor tree and wrote the prime factorization of 90 shown below.