a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

750 yards in 25 minutes
the Sanchez family is going on vacation with a drive for 3 hours at the speed limit of 65 miles how many miles will it travel
Which words in the sentence are direct objects? Choose all answers that are correct. We took the first exit and then the back road. a. road b. took c. back d
6.48> 6.4_1> 6.470 whats the unknown digit to make the statement true
which is considered a high priority health issue in the united states. (a. anorexia b.autism c.immunizations d. dental health)
easy way to remember separatists were
numbers like 10;100;1,000 and so on are called
which is greater? 56.53 or 565.3?
Lamika buys 12 packs of juice boxes that are on sale and pays a total of $48. Use a ratio table to determine how much lamike will pay to buy 8 more packs of jui
what effect did the geography of ancient greece have on its early development