ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

Please help ! One pound of shrimp costs $6.00. How much does 7/8 pound of shrimp cost?
At one time during 2001 for every 20 copies of Harry Potter and the Sorcerer's Stone that were sold 13.2 copies of Harry Potter and the Prisoner of Azkaban were
Suppose a person has a small intestine that has fewer villi than normal. Would the person most likely be overweight or underweight? Why? (A villi absorbs nutri
What is the answer to 25 - 5t > 10
Which of the following states had the highest average yearly precipitation? A. Nevada B. Maine C. North Dakota D. Louisiana
The term militarism can best be defined as
What changes to landforms can ice cause?
what is 612.39 round to the nearest hole
is 3/4 less than or greater than 8/12
which element has an atom in the ground state with a total of three valence electrons