demaria demaria
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

4 burgers for 4.60 how much is 1 burger?

Respuesta :

jamesbeargr
jamesbeargr jamesbeargr
  • 02-03-2017
You take 4.60 divided by 4, which equals 1.15. 
$1.15 dollars per burger. 
Answer Link
JoshEast
JoshEast JoshEast
  • 02-03-2017
If 4 burgers cost 4.60

then 1 burger would cost [tex] \frac{4.60}{4} [/tex]  =  1.15
Answer Link

Otras preguntas

Lee has a jar of 100 pennies. She adds groups of 10 pennies to the jar . She adds 5 groups. What numbers does she say?
What is 100,203 in expanded form
What is the best estimate for the product of 289 and 7?
Which of the following is not a famous Spanish artist?a.Kahloc.Goyab.Picassod.Dalí
Absolute value inequality.                                                               |2w-5|  ((is less than or equal to))  5
find a whole number x in x/113 so that the ratio is a good estimate for pi
What factors shaped American imperialism?
what number is 100,000,000 more than 5,438,724,022?
How do I simplify 9/243
Show two ways to decompose the number 749