Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Which u. S. State is home to the longest train tunnel?.
In a portfolio, which document contains the names and contact details of persons who know you professionally? A. résumé B. reference letter C. certificate D. t
What is an adaptation
Why is pluto a dwarf planet
What was a result of the Battle of Thermopylae
The five sales people at Southwest Appliances earned commissions last year of $20,000, $35,000 $40,000, $18,000, and $32,000. Find the mean commission.
4. What has been the most common reason for one party losing control of the national government? The country gets involved in long-lasting foreign wars. O The c
"We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among the
^w^ Giving Brainliest ^w^
A cone has a height of 6 inches and a radius of 7 inches. What is the volume? Keep your answer in terms of pi.