hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

please need help fast ​
what is the quotient of 5 and 5 and 2 more​
3(2x-6) simplify explian
The float committee made a scale model of their float before they started construction. The float committee used the scale 1 inch: 3 feet to create their model.
Given the speeds of each runner below, determine who runs the fastest. \text{Tony runs 12 feet per second.} Tony runs 12 feet per second. \text{Katie runs 450 f
Where do you think most teens get their information about nutrition
Please help I need help
List and explain the types of taxes in the US
The third and longest part of the Declaration was​
Spanish II: Write a conversation between two guests at a wedding. Use four different prepositions and six different pronouns.