alexusazbell alexusazbell
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 pomegranates and 2 kumquats cost $13, and 2 pomegranates and 4 kumquats cost $10, what is the price of one kumquat in dollars?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2017
3p + 2k = 13
2p + 4k = 10

multiply 1st equation by (2)

6p + 4k = 26
2p + 4k = 10
----------------subtract
4p = 16
p = 4

3p + 2k = 13
3(4) + 2k = 13
2k = 13 - 12
2k = 1
  k = 1/2
  k = 0.5

answer:
price of one kumquat in dollars = $.50 or 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

why did pope john paul say the church's treatment of galileo was wrong
From the formula MgO how do you know that Mg is the metal?
What is the persuasive effect of his language in the closing paragraphs?
Abraham Lincoln was assassinated
DNA and RNA are examples of
please help. What is the difference between allegory and symbolism? Allegories are for books, symbolism is for poems They are the exact same thing Allegories ar
Select the correct answer. Pointed teeth help tear apart food, and large, flat teeth are used to grind food. Based on this information, what types of teeth are
Geometry - Need help fast! Will give 5 stars + thanks!
The library is at point (1,1). The gym is at point (1,-4). The chemistry lab is at point (-3,6). The restrooms are at point (-3,1). The teacher's lounge is at p
4. What's the screen that displays results from typing text, performing calculations, or running programs?