HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to this ?
which action occurs at diverrgent plate boundaries? a - metamorphic rock formation b - seafloor spreading c - mountain building d - rock strata formation
the main reason for the cut in oil production by opec was its goal of maximizing oil profits through
If you are using the paintbrush tool and want to change the color of the paint being used , what should you change
What was the commercial revolution
If the Amazon forest is destroyed, the coastal towns will be under water ( ) True or False?
show all yor work -2(6 -2×)=4(-3+×)​
Marin has 24 gallons of gas, 1 gallon of gas can go to 25.12 miles, how many can Marin go in all?
Twenty-four years ago, President John F. Kennedy visited Berlin, speaking to the people of this city and the world at the City Hall. Well, since then two other
Express 56 as the product of its prime factors.