Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Neeeeeeeedddddddddd helpppppppppppp please
What is 10/5: improper fraction or not
Filial piety, the respect that a child shows to his or her parents, was practiced under Confucianism Taoism Legalism the Mandate of Heaven
Which of these was the primary cause for U.S. military intervention in Colombia in 1903?
using a simple machine, a student is able to lift a 500n weight by applying only 100n. What is the mechanical advantage
Why do large carnivorous animals such as lions often need to eat just once per day?
These two elements are most likely good conductors of heat and electricity and shiny when solid.
Please help me with this
Mindy is 61 inches tall. How tall is she in feet and inches?
Please help! Math question. There are 500 teachers in a school district. The district superintendent wants to determine which proposed school calendar for the n