karinamt
karinamt karinamt
  • 01-07-2017
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 29 pounds of rice for $12 How many pounds of rice did he get per dollar?

Respuesta :

playerawesome1
playerawesome1 playerawesome1
  • 01-07-2017
29 / 12 = x / 1
29 / 12
x = 2.42 about
Answer Link

Otras preguntas

I need someone to help me with distributive property questions on my math homework
The united states prost office is most likely to be what type of corporation?
why isnt hades worshiped anymore?
Mary brought $20 for the skating rink.She paid $5.50 admission and $3.75 to rent skates.She also purchased two bottles of water for $1.25 each and a snack for $
Help please. Due tomorrow. It'll be great if you show a picture of the work
What song did Fort McHenry inspire? the Battle Hymn of the Republic the Star-Spangled Banner the Stars and Stripes forever America the Beautiful
In the inequality, what are all the possible values of x? 2 − 3(2x + 1) < 6x(2 − 4) A) x ≥ 1 6 B) x ≤ 1 6 C) x ≥ − 1 6 D) x ≤ − 1 6
I don’t really understand what 2:3 means and how do I find the answer?
Teachers and counselors are people that you can turn to for help
Which planets distance from the sun is 778,600,000