paigedice1674 paigedice1674
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

My car averages 35 miles to a gallon. when the price of gasoline is $3.09per gallon, what was the cost per mile

Respuesta :

jesss2021
jesss2021 jesss2021
  • 02-09-2017
3.09/35 hope that helps !
Answer Link
vilnius vilnius
  • 31-07-2018

you want dollars per mile

so you need to divide the 35 and 3.09 in such a way that and units cancel out

(dollars/gallon)/(miles/gallon)=dollar...

[tex] cost per mile =(3.09)/(35)=0.088 [/tex]

it cost about 0.088 dollars per mile

Answer Link

Otras preguntas

At the dsl local carrier's office, the __________ demultiplexes the data streams and converts them into digital data.
was the time period of western civilization between 500-1000AD called the medieval period?
Does acrylic paint come out of clothes?
given that A=43 degrees , B=82 degrees and c=28, solve triangle ABC. Round to the nearest hundredth. A) C= 93 degrees , b= 33.8 , a= 23.3 B) C= 55 degrees , b
Which issue created the MOST conflict between the United States, Great Britain, and France in the years following World War I?
how can asking questions of their doctors help cope with their autoimmune disease?
explain why hitler blitzkrieg tactics were successful at the beginning of the war
Is 64in less than greater than or equal to 5ft
i need help with world war 1 true or false questions
One of the main reasons that the chinese came to the united states was to