ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between 3/12 and 5/8
The 1905 massacre of protestors outside the czar's palace in St. Petersburg, Russia, is known as _____.
Three students share 5 peaches equally. How many peaches does each student get?
kayla's class went on a field trip to an aquarium . one tank had 30 clown fish. She miscounted the total number of clown fish in the tank and recorded it as 24
Eamon used a number line to compare two numbers, 0.48 and 3/5. One number was less then 1/2 and the other number was greater them 1/2. Which number was less the
In which direction is each ocean from North America
What was an important role of the Parthians in the Silk Road trade?
In most of the oil-rich Arab nation, the wealth generated by oil has affected the citizens way of life in that
4x+3y= -1 5x+4y= -1 solving by emilination or subtraction please help :)
who was the first president?