kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

why must we sing the national anthem
Which equation represents the average of the x-intercepts for 4x^2-24x+20
What is the definition of evolve
What is the formula for manganese (ii) fluoride decahydrate? (you may use a * to represent the dot in the formula.)?
A $129.50 stereo is discounted 40%. The next month, the sale price is discounted 60%. is the stereo now "free"? If not, what is the sale price?
In three more years Miguel's grandfather will be six times as old as Miguel was last year. When Miguel's grandfather present age is added to his grandfathers ag
Which equation represents the average of the x-intercepts for 4x^2-24x+20
A plucked guitar string produces a sound wave with a wavelength of 0.15 m and a velocity of 10.5 m/s, what is the frequency of the wave?
Find four consecutive positive integers such that the product of the first and fourth is four less than twice the first multiplied by the fourth.
The equation of motion for a weight suspended from a particular spring is given by p(t)=2sint3+5cost3p(t)=2sin⁡t3+5cos⁡t3, where p(t)p(t) is the displacement fr