labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

After a bout of high-intensity resistance exercise, muscle protein breakdown is increased for approximately how long
List three things that are affected by the number of double bonds in a fatty acid. a) Melting point b) Stability c) Nutritional value d) Solubility
What is the relationship, according to Ellul, between the propagandist and his/her audience? Between propaganda and the materials of a culture (including histor
Using the definition of the derivative, find f'(x). Then find f'(-5), f'(0) and f'(2) when the derivative exists. [tex]f(x)=\frac{75}{x}[/tex] Please show al
I need help ASAP please! I'm taking an assessment and I'm having trouble with a couple questions :c (WHY IS HIGHSCHOOL GEOMETRY SO HARD RAHHH!!)
Can variability be determined with the fetoscope? 1) True 2) False
A random sample of 92 sophomores are asked whether they plan to attend Homecoming. Of these, 51 sophomores said they will attend. What is the margin of error at
Can someone help me with this plssss it will help alot :)
What is the common ratio of the sequence? 1,4,16,64
If you take a medicine in the form of a capsule, you are taking a(n)