nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

What is the area of the sector shown in the diagram below? 14 cm OA. 34.2 cm² OB. 30.8 cm² OC. 136.8 cm² D. 4.9 cm²
The age of a father is 2 less than 7 times the age of his son. In 3 years, the sum of their ages will be 52. If the son’s present age is s years, which equation
unit rate for typing 34 words in a minute in a half
What is the name of this structural formula?
What are some examples of a linear system
*** -6 Simplify 21v6 ÷ (-7v-6) O 0 -3y¹2 -3 12 0 -3 DONE 0 0
Which of the following phrases are inequalities?Choose 2 answers: A. (8 + f)(8 - f) > 36 B. C. D. E.
During the Panics of 1819 and 1837, all of the following occurred, except ______________ a. The Indians taught the settlers how to irrigate their lands. b. West
the mexican american war was sparked by a dispute over?
Factor 4x² - 121 a) (2x + 11) (2x + 11) b) (2x - 11) (2x - 11) (2x + 11) (2x - 11) d) (4x + 11) (4x - 11)​