alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Explain why you would make one of the addenda a tens number when solving an addition problem
PLEASE HELP ME!! What is the correct formula for calcium fluoride? A. CaF2 B. CaF C. Ca2F D. Ca2F2
poaching can apply to the illegal hunting, fishing, or eating of animals or plants. true or false?
Simplify the expression: (2√ 27 ) ⋅ (3√ 32 ).
20 points!on friday, 0.325 of the students in lola's math class were absent. what percent of the class were absent
When a cube with sides numbered one through six is roll one time what is the probability of rolling a four or greater?
In the following excerpt from The Namesake by Jhumpa Lahiri, which line alludes to the narrator’s heritage? (At dawn a taxi is called to ferry them through dese
how many kilograms of butter of rs 140 per kg must be mixed with 20 kg of butter worth rs 150 per kg to produce a mixture worth rs 144 per kg. explain this
How did the political structure of France change as a result of the French Revolution
is a triangle a quadrilateral?