johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

is a piece of cloth a point, line, or plane?
WRITE THIS NUMBER IN WORD FORM 310,763,136 AND100,203
help me the area of a rectangular roof of a doghouse is 756 square inches. the length of the roof is 108 inches. how many inches wide is the roof? show the math
Tasha believes that she can rewrite the diffrence 120 - 36 as a product of the GCF of the two numbers and another diffrence.Is she correct?
What's 45 out of 58 in percentage?
Containment was a policy in which the U.S. tried to do what?
How does the saguaro cactus take advantage of rare, brief rainfall?
what is 69/25 as a terminating decimal
how to solve x to the power of 2 = 14
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.