Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

what is 15% of 1300?
Based on the graph, which of the following statements is true? A. The number of pumpkins depends on the total price. B. The total price depends on the number
Does replacement insurance depreciate the value of personal property?
The keyword outline is the skeleton outline transferred to notecards.
What was the western section of roman empire called after it was split in two?
PLEASE HELP QUICK Which graph represents a function?
Which phrases accurately describe acids? Check all that apply. taste sour are gentle on skin and fabric react with nonmetals contain hydrogen carry electrical c
Why do you multiply the tax and the money 3.38 aren’t you supposed to add
How was fishing improved by prehistoric people? A.use of hooks B.use of spears C.use of bow and arrow D.of fishing poles
The perimeter of a basketball court is 90 m in the length is 6 m longer than twice the with what are the length and with