dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
Ethyl alcohol and carbon dioxide are the end products of
What made Boston a likely place for fighting to begin between colonists and British soldiers
Jorge friend Anna planted a garden with the same ratio of tulips to daises Anna garden has 48 tulips how many tulips and daises does Anna have this pic is for J
how does deforestation affect the patterns of river flow
Selina earns 8% commission on sales. On one sale,her commission was $20.40. What was the amount of that sale?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
discuss the relationship between the size and weight of an object and the amount of friction that is present
Help! Donovan runs about 2.5 miles each day. In 3 weeks, about how many miles does he run?
Which of the following is a factor that contributed to the formation of the Farmers' Alliance? low crop prices restrictive tariffs government regulations lack o