chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

John has saved 12$ he triples the amount he saves each week does this represent an exponential function?
David inherited some land in 1960 that was valued at $25,000. The value of the land has increased 10% every 5 years. Which function will calculate the value of
when did the alec meet the stallion ?​
“why school should be a democracy” A few points or even a paragraph would be appreciated!
A triangle with side lengths of 8 cm, 14cm and 20 cm classify it as acute obtuse or right
Excerpt from Wild Plurn Jelly Tracy Wilson Wild Plum Jelly By: Tracy Wilson 1 In the winter of 1976, when I was only four years old, my family moved into a mode
In ABC above, what is the value of a?
BRAIN. LIEST. TO THE CORRECT ANSWER!!In one or two paragraphs, argue whether governments should help fix the economy when it slows down or whether they should l
plz help. What were some of the most important products China exported to other countries during the Tang and Song dynasties?
You estimate that a kitten weighs 15 pounds. The actual weight of the kitten is 8 pounds. Find the percent error.