vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

El ______ de la escuela flotante debe ser parecido al de un barco grande.
Who benefited the most from the triangular trade? how did this trade route lead to the establishment of slavery in the americas ?
-5+13=k[tex] - 5 + 13 = k[/tex]
I think it's 18 im just not sure please help ASAP Thank you!
Veronica bought a purse for 25 off its full price. what was the full price of the purse if Veronica paid $35.85 before sales tax? A) $59.75 B) $47.80 C) $
A holistic and comparative perspective: a. makes general anthropology superior to sociocultural anthropology. b. refers only to the cultural aspects of human di
What do you think about the american colonization society's plan to return free african americans to liberia?
Find the volume v of the described solid s. a right circular cone with height 7h and base radius 3r
What clause did the supreme court use to apply the bill of rights to the states during the 20 th cwntury?
how much would 500 invested at 4 interest compounded continuously be worth after 7 years round your answer to the nearest cent?