hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

How might a theory relate to a model in science?
How do you write 0.17 in word form?
when you convert 100 feet per second to inches per second will there be more or less then 100 inches expain
What is the value of the digit 2 in the number 9,642
Solve V= lwh for w.Please help.
Please help me. Is (3,13) a solution of the equation y=4x?
0.4 greater or less than 0.036
what is 24 tens equal to
what movement is evident in pompeii?
value mart is having a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for 7.97 whereas a 12 pack brand cost for 4.77 which is better to buy and please explai