Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Even more Algebra because why not [last ones for today]
What external change led to dole's new focus on nutrition?
Find vector parametric equation for the line through the point p=(−2,−2,−2)p=(−2,−2,−2) perpendicular to the plane x−y+z=3x−y+z=3.
What is the measure of each of the following angles? If m
why must the population density figures for a country be used with caution
Ken has 4.66 pounds of walnuts ,2.1 pounds of cashew , and 8 pounds of peanuts .he mixes them together and divides them equally among 18 bags .how many pounds
Why did plantation owners prefer white servants and African slaves to American Indian workers?
Explain how the regions of China are isolated by geographic features, making governance and the spread of ideas and goods difficult, and served to isolate the c
Under what conditions does the "NET FORCE" acting an object equal the sum of the individual forces?
Why do you think it is important for a surgical patient to have someone drive him or her home after surgery?