korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Which number line represents the solution set for the inequality-1/2x>4
Different for individual animals depending upon their place in the social hierarchy. a) True b) False
Which equipment is best to hold and to measure liquids?
the temperature was -15 F and fell 10 F
Match the inequality with its line graph. 1. -6-5 -4-3-2-1 0 2. + -6-5 1 2 2-6 3 +> -x-5≤-2 -4-3-2-1012 3. + 2 6+x≤3 -6-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 4. ++ -6-5 -4-3-2
I need help w this qusrion
Failing to conduct research can help companies maintain a competitive advantage. a) True b) False
6 persons stay around one table with 6 places. how many ways can they stay
help pleaase eeeeeeeeeeeeeeee
Please Help! One leg of a right triangle measures 4 units, and the hypotenuse measures x units. If the area of the triangle, A, is a function of x, which eq