awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

The dominant political system in the Middle Ages was known as
Many Middle Eastern countries depend on oil as their main source of income. This is a problem because __________.
jamie wrote 4.4 - 0.33 = 1.1 . Is his answer resonable? Why or why not?
what are mnemonic devices
A deciliter is how many times larger than a millimeter?
Leticia wants to go on a band trip to new York for spring break. It cost $1200 per student.The band will pay 15% of the cost for each student
18−5z+6z>3+6 Solve the inequality.
The question is Simplify the Expression. I don't know what they mean 14 - 16 / 8 + 32 x 5
If it is 2:00 pm in Havana, Illinois, what time is it in Los, Angeles, California??
how to write 2.789 in word form