ashbjdkjsdf ashbjdkjsdf
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

A firm produces 19,200 units at a total cost of $67,585.06. Find the cost per unit to the nearest cent.

4.00
3.50
3.51
3.52

Respuesta :

droops101
droops101 droops101
  • 08-02-2017
all you do is divide 67,585.06 by 19,200 which is 3.52005521 rounded t nearest cent that's 3.52
Answer Link
manuelatuozzo
manuelatuozzo manuelatuozzo
  • 13-08-2019

Answer:

3.52

Step-by-step explanation:

To find the cost per unit we just need to divide the total cost by the total units.

That's 67,585.06/19,200 = 3.520055208

If we round it to the nearest cent, the cost per unit is 3.52.

Answer Link

Otras preguntas

Explain the statement that waves cause both constructive and destructive change to the shore line
How do u answer 3(x+2)=x-18
a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples
How was society organized in the Middle Ages?
Any facts on string art? I can't find any!
8k-1=15 ? Help I have a question were we have to work this out what do I do?
Well explained answer plz: Can girls with dark black skin bleach there girlstashes? ???
Why is the enlightenment considered the turning point in world history
What is significant about Gatsby keeping watch over Daisy at the end of the chapter? In the Great Gatsby
There were 75 rocks is Boxes A,B, and C. After moving 28 rocks fro Box A to B, 24 rocks from B to C, and 19 rocks from C to A,there was an equal number of rocks