Damienhunter23
Damienhunter23 Damienhunter23
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

You bought 8 gumdrops for 2¢ apiece. For the same amount of money, how many gumdrops can you buy at 8¢ apiece? gumdrops

Respuesta :

Graydutchgirl2018 Graydutchgirl2018
  • 01-03-2018
First, how much did you spend on the 8 gumdrops at 2 cents a piece?

8 gumdrops at 2 cents a piece is 16 cents
8 gumdrops x 2 cents = 16 cents

So, if you have 16 cents to spend on gumdrops and they are 8 cents a piece, how many can you buy?
16 / 8 = 2

You can buy 2 gumdrops for the same amount of money.


Answer Link

Otras preguntas

Which is a unit Rate? A. 15 miles per gallon B. 5 pounds in 2 bags C. $8 for 3 boxes of crackers D. 22 gallons in 5 days
Helpppppppppppppppppppp mathhhhhhhhhhh 3. Use common sense to determine whether the given event is possible. You are the one-millionth customer at a local hardw
According to the map, which of these early civilizations dipped the furthest south toward the Indian Ocean?
3(1/2)+y= -8 What is Y? Please show it step by step
1/34 2/57 3/80 4/103
If not comfortable with your abilities to perform cpr, you should:
Historically, Americans have shown how much they value education by providing free education for all students from kindergarten through high school. Many Americ
Use eulers formula to find the missing number. Edges: 49 Faces:21 Vertices:? 30 32 26 28
Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply.
Decide if the following sentence is grammatically correct or incorrect. Te conozco bien.